Čvc 22

Jak ušetřit energii: 10 praktických rad

Posted in Finance

Alternative Home Energy Resource 200x120 Jak ušetřit energii: 10 praktických radEnergie je každým rokem posouvána až k hranici neúnosnosti, peníze na ni musí najít každý z nás. Bez energie nemůžeme normálně fungovat, a proto je dobré si říct a naučit se jak naší peněžence dokáže odlehčit úspora energie. V tomto článku si povíme o 10. nejzákladnějších způsobech, jak předejít vykouleným očím při otevřením dopisu s vyúčtováním.

1. Úsporné žárovky

Každý z nás určitě už aspoň jednou slyšel o úsporných žárovkách. Mnohdy nás odradila pořizovací cena, ovšem ve finále se na tom dá hodně ušetřit. Tyto žárovky odebírají o 80% energie méně, než obyčejné a jejich životnost je 8. větší. Ne nadarmo se říká \“Nejsem, tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci\“.

2. Energetický štítek

Velmi efektivní je sledovat označení třídy u elektrospotřebičů. Taková lednice, která by měla být zapnutá 365 dní v roce dokáže ušetřit velké množství energie pokud je ve třídě A++. Dále zde máme sporáky, mikrovlnky, pračky. Dbejte na označení minimálně A+.

3. Pohotovostní režim

Pohotovostní režim je příjemná věc. Funkci stand-by můžeme většinou nalézt u televizoru nebo Hifi věže, ale jejich neustálé zapnutí dokáže, také nepříjemně ovlivnit výdaje za elektřinu. Naučte se svou oblíbenou domácí elektroniku vypínat úplně. Skvělá věc je prodlužka s vypnutím příjmu energie.

4. Počítač

Pokud vlstníte přenosný počítač (notebook), máte na půl vyhráno, přesně o tolik méně bere energie, ovšem po skončení užívání je dobré ho vytáhnout ze zdroje, pokud byl připoje, jinak nadále zbytečně utrácíte své peníze. Stejně tak je to i u počítače stolního. Vytahujte vše ze zásuvky.

5.  Monitor

Pokud máte doma ještě starý monitor s elektronkovou obrazovkou měli byste dost silně uvažovat o koupi nového plochého. Investice se vám velmi rychle vrátí. Zapomeňte na úsporu energie pomocí úsporného režimu, vždy je lepší, pokud monitor úplně vypnete.

6. Teplá voda

Průtokové ohřívače sice mají vyšší elektrický příkon, ale pouze po krátkou dobu a navíc nám ohřejí přesné množství vody, které potřebujeme. U zásobníkových ohřívačů, funguje tzv. úsporný režim, a proto je dobré ppři delší nepřítomnosti jej vypínat a tím zaručit další úsporu energie.

7. Vaření

Velice efiktivní a nepostradatelnou pomůckou v domácnosti jsou poklice k hrncům. Používejte je při každém vaření a úsporu při dalším vyúčtování zcela jistě pocítíte, pokud máte sporák elektrický, tak toto pravidlo platí dvojnásob.

8. Mytí nádobí

Je dokázáno, že myčka na nádobí spotřebuje o 75% méně vody, než ruční mytí. Pokud chcete ušetřit na maximum, dávejte do myčky, co možná nejvíce nádobí.

9. Praní a sušení prádla

Dbejte na to, aby byla pračka a sušička zcela zaplněná. Praní přenechte nižším teplotám. Pro odstředění prádla postačí 500 otáček za minutu a zbytečně prádlo nepřesušujte, poškozujete textílii a prodlužujete si následné žehlení.

10. Klimatizace

Těch je lepší se zbavit a namísto toho vpustit do bytu trochu přírody. ˇUspora energie se s klimatizacemi opravdu nekoná, zapomeňte na ně a využívejte je opravdu jen výjmečně

comments: 1 » tags:

One Response to “Jak ušetřit energii: 10 praktických rad”

  1. Rado napsal:

    Ještě bych doplnit 11. radu – co nejméně manipulujte s ledničkou a častěji ji odmražujte. Nedávno jsem měřil spotřebu proudu u velmi namražené ledničky a u čerstvě umyté a je to poměrně rozdíl.Pings responses to this post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat