Bře 6

Úpal kontra úžeh

Posted in Zdravi

plaz 408522.jpg resized 300x194 Úpal kontra úžehÚpal a úžeh jsou naprosto odlišné dvě věci, způsobující nepříznivé zdravotní problémy. Lidé si velice často tyto významy zaměňují a nevědomky pletou. Objasněme si, co který pojem doopravdy znamená. Nejrizikovější věkovou kategorií jsou staří lidé, malé děti, ale i těhotné ženy s obézními lidmi.

Úžeh

Je vyvolaný především dlouhodobým pobytem na přímém slunci v důsledku nezakryté části hlavy. Hlava a mozek se přehřejí, pociťujeme silné bolesti, které mohou skončit, až smrtí. V horším případě nám, totiž může otéct mozek a to je životu velice nebezpečné.. Příznaky se skoro shodují s úpalem, úžeh oproti svému „dvojníkovi“ vyvolává své oběti stavy bezvědomí a křeče. Úžeh je nebezpečný pro svou skromnost, příznaky se mohou objevit až po několika hodinách.

Úpal

Úpal je vyvolaný přehřátím celého organismu jinak řečeno narušením termoregulace. Je to z důvodu delšího pobytu na slunci. Také může přispět omezená tvorba potu, která nepříznivě ovlivňuje teplotu organismu. Pocity na zvracení a bolest hlavy jsou nejčastějšími faktory, kterých si můžeme povšimnout.

První pomoc

Je třeba dbát na přesun do chladnějších prostor, není od věci udělat celkový zábal do studeného prostěradla. Dohlédněte, aby byl postižený často sprchován. Kontrolujte teplotu a pokud neklesne pod 38, tak proces opakujte neustále dokola.

comments: 0 »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat