Květen je prvním měsícem, kdy začínají kvést první léčivé byliny. Udělejte si s rodinou výlet a spojte tak, užitečné z příjemným. Na našich loukách totiž naleznete přímo přírodní zázraky. Je jich opravdu spousta, ale pokud si nejste při rozpoznávání úplně jisti, zvolte jen ty, které dobře znáte. Mezi nejznámější jarní bylinky patří sedmikráska lékařská, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, kopřiva dvoudomá, bez černý. Dají se použít čerstvé, ale také si udělat zásoby v podobě sušiny na zimu.
Jitrocel
Jitrocel kopinatý je pro své léčivé účinky používaný od pradávna. Při sběru se zaměřte na listy, můžete ho používat čerstvý a nebo z něj vyrobit sirup, či nasušit pro pozdější účely. Pomáhá při kašli, také je vhodný při různých šrámech pro svou protizánětlivou vlastnost. Dokáže mírnit následky št´ípanců a otoků. Postačí, když si lysti přiložíte k ráně.
Kontryhel
Říká se, že kapky rosy sedící v prohlubních listů jsou elixírem mládí. Při sběru se zaměřte na květy a nať, ty nás nejvíce zajímají. Látky obsažené v kontryhelu působí antibakteriálně a tišší bolest, příznivě působí na ženský organismus a mírní křeče. Pokud chcet vypadat mladší, vyrazte po ránu a osvěžte svou pleť již zmiňovanými kapky. Přírodní síla je mocnější, více než kde jaká kosmetika
Kopřiva
Tuto rostlinu netřeba více představovat, pro sběr jsou nejvhodnější mladé listy, které lze použít na špenát, jde o výborný recept, zkuste to také a nebo do čajů a očistných kúr. Látky obsažené v kopřivě podporují látkovou výměnu a působí močopudně. Ovšem využití této rostliny je daleko rozsáhlejší. Dá se využít i v boji proti revmatizmu, kožním nemocem a nebo zánětu kloubů.
Sedmikráska
Traduje se, že i když ji sešlápnete, tak má schopnost se opětovně napřímit. Jde o bylinu, která je snad použitelná na všechny choroby. Mezi nejhlavnější vlastnosti je protizánětlivý účinek a mírnění bolesti. Pomáhá odkašlávat a příznivě pomáhá při hnisavých ránách, také při svědění způsobené kožní nemocí
Smetanka
Jinak řečeno pampeliška se vyjímá v salátech a čajích. Sbírejte mladé listy. Šťáva obsahuje velké množství draslíku a hořčin, proto je balzámem pro trávení. Vyvolává chuť k jídlu. Díky pampelišce můžeme vylepšit funkci jater, zmírňuje nadýmání a zlepšují kožní nemoce.