Úno 25

Tajemství medu

Posted in Jidlo

1613 Tajemství meduJe klenot přírodního světa. Zlatavá tekutina plná magických látek a energie. Každý si vzpomene na léto plné bzučivých včel, které sehrávají boj s časem.  Společnými silami opilují květy rostlin a stromů. Sladké šťávy v nich schované, po té přenášejí do svého úlu, kde je pomocí speciální metody přeměňují v plástvy na med. A musíme uznat, že umí vytvořit pořádně lahodný materiál.

Druhy medu

Pokud se budeme bavit o medu přírodně vyrobeném a to včelkami, tak ho rozdělujeme na dva druhy a to podle toho, jestly včelí dělnice do úlu přinášejí medovici a nebo nektar.)

Med květový ( nektarový)

Jde o koncentrát z květů rostlin. Med je obohacován pylovými zrny o blahodárné látky příznivě působící na náš organismus. V léčitelství jde o neopomíjenou surovinu díky svým příměsím éterických olejů, rostlinných hormonů a aromatických látek. Květyový med je velice snadno stravitelný. Doporučuje se dávat lžička medu do teplého čaje jako prevence a nebo léčba nachlazení. Je to nejrychlejší zdroj energie, který můžete v kuchyni najít.

Med medovicový (lesní)

Jde o med získávaný z mízy rostlin. Především na dubu, třešních, břízách, švestce, lípě. Mšice, které sají štávy z mladých výhonků a větviček danných stromů prochází jejich tělem a nadbytečné látky glycidy z nich vycházejí a to zajímá včely. Nasávají kapičky tvořící se u zadečku mšic a odnášejí do úlu. Lesní med poznáte pouhým pohledem, jeho tmavěhnědá až červeno hnědá barva je typickou poznavací značkou. Má ostřejší a zralejší chuť, než med nektarový a obsahuje více fruktózy, minerálních látek a stopových prvků.

Použití

Med je vícestranou surovinou. Uplatníte ho jak v kuchyni do nejrůznějších moučníků, ale i na grilování a marinád, tak ho stejně dobře využijete i v kosmetice. Řada přípravku med obsahuje, ať už jde o krémy, šampóny, mýdla. Na druhou stranu se dá využít i v boji proti nemocím, působí protizánětlivě, má příznivé účinky na trávení, ale i srdce. Krásně se po konzumaci medu usíná. Hojí rány a dodává tělu potřebnou energii. Pokud si chcete med koupit, zapomeňte na potravinové řetězce a zajděte si raději k vašemu včelaři. Sice si trochu připlatíte, ale po první lžičce pochopíte, že jste udělali správně.

comments: 0 »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat