Úno 21

Jak vyštukovat pokoj

Posted in Stavíme

Štukování se stává být čím dál tím víc trendy. Nejednoho z vás určitě napadlo, že by vaše stěny potřebovaly oživit. Většinou sáhnete po kýblu s bílým primalexem a s válečkem v ruce se s grimasou statečného bojovníka vrháte k prvnímu tahu. A co takhle seškrábat starou omítku a natáhnout novou. Je to snadné a pokud máte ducha kutila, zvládnete to i vy.

BMA2a229a DSC 8531 Jak vyštukovat pokoj

Strhnutí staré omítky

Jsme ve fázi, kdy je vyklizená místnost. Vemte si malířskou štětku a přednamáčejte si starou omítku, která tak půjde snáz dolu. Seškrabujte buťo ostrou špachtlí a nebo spesiálním škrabákem na omítky. Nemusíte vermomoci sundavát vše do posledního smítka. Zbytečně se nedřete. Především věnujte pozornost opadávajícím nenosným částím omítky. Ostatní jen podrápejte, zdrsněte.

Příprava plochy

Teď musíme přejít celou plochu a zamáznout všechny díry a opadlé části zdiva. Materiál zvolíme standartní. Doporučiji na místo sádry, stavební lepidlo a nebo sádrový štuk, kterým můžeme po zatvrdnutí zdivo i štukovat. Takto upravené místa je dobré zakoupeným filcem srovnat krouživými pohyby. Filc si jemně namočte do vody. Jakmile materiál zaschne a stvrdne, je vhodné povrch oprášit koštětem a natřít penetrací, dá se zakoupit litrový a nebo 3l kanistřík v každých stavebninách. Smíchejte ho s vodou, dle návodu a malířským válečkem naneste na plochu. Zvýší se tak přilnavost štukové vrstvy.

Štukování

Ve větrané místnosti můžeme po 1 hodince od penetrování klidně natahovat štuk. Výběr je zcela na vás. Jsou štuky jemné, sádrové, hrubé, keraštuky. Já osobně pro standartní pokoje volím firmu Hasit, sádrový štuk. Může se natahovat do větší tlouštjky a tím se dá zdivo krásně vyrovnávat. Jemný štuk také není špatný, ale chce to mít opravdu rovný podklad. Jemný štuk, totiž nesnese větší tlouštku, po té praská. Natahujeme novodurovým nebioli plastovým natahovákem. Lze i plechovým. Štuk rovnoměrně naneseme na zdivo. Zkuste si nejdříve kousek a mírnými doteky prsty zjišťujte tvrdost. Jakmile se začne materiál zatahovat, stočte ho filcem. Filc vám pomůže srovnat celý povrch, nebojte se ho víc namočit a opravdu s ním všechny nerovnosti zahladit. Po z filcování přejděte k molitanovému hladítku, prodávají tvrdší a měkčí, kupte si oba a uvidíte sami, kterým vám to půjde lépe. Stočte s ním z filcovanou omítku. Jde o finálovou úpravu a tak nemusíte tlačit. Volte širší krouživé pohyby. Rohy místností a spojnice mezi zdí a stropem přejeďte namočeným štětcem. Pokud se vám druhý den bude zdát štuk hrubý pomůže vám široká špachtle, kterou srazíte zrnitost. Zvolte pohyb od vás k sobě, nezajíždějte špachtlí do zdiva.

comments: 0 »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat